სამომხმარებლო ფასების ზრდის გამომწვევი მიზეზების შეფასება
აკაკი ჩარგეიშვილი, როგორც ბიზნეს სამართლის ექსპერტი, მიწვეული იყო რადიო კომერსანტის ეთერში სამომხმარებლო ფასების ზრდის არსებული ტენდენციის გამომწვევი მიზეზებისა და სიტუაციის შესაფასებლად.
აკაკი ჩარგეიშვილმა აღნიშნა, რომ ციფრები და სტატისტიკა, რომლებიც ადასტურებენ ფასების მზარდი ტრენდის არსებობას, ასახავს დღევანდელ მდგომარეობას, თუმცა მნიშნველოვანია ის მიზეზები და წარსულში განხორციელებული ქმედებები, რომლებმაც მიგვიყვანა ამ მდგომარეობამდე. ელექტრო ენერგიის ფასის ზრდის დაწყებასთან ერთად წლების წინ ექსპერტების მიერ აღინიშნა, რომ ეს გამოიწვევდა სამომხმარებლო ფასების არა მყისიერ, თუმცა, სექტორულ ზრდას. ელექტროენერგეტიკულ სექტორში საჭიროა სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩატარება, რომელიც ტარდება საზღვარგარეთიდან შემოტანილი დანადგარებით, გარდა ამისა, დადგმული იქნა 6 ქარის ელექტრო სადგური, რა საკვირველია, ამ დანადგარების შეძენა პირდაპირ კავშირშია დოლარის კურსთან. ლარის ინფლაციამ დოლართან მიმართებით გაზარდა ელექტროენერგეტიკის სექტორში გაწეული ხარჯების ოდენობა, რამაც მოახდინა გავლენა ფასების სექტორულ ზრდაზე და შემდგომ ეს აისახა საბოლოო მომხმარებელზე, ვინაიდან ელექტრო ენერგიას იყენებენ საქართველოში არსებულ საწარმოებში იქნება ეს მცირე, საშუალო თუ დიდი ზომის. მეწარმისთვის გაზრდილი ფასით მიწოდებულმა ელენერგიამ, ობიექტურად გააძვირა საბოლოო პროდუქციის ღირებულება, როგორიცაა თუნდაც კვებითი რესურსები.
აგრეთვე აღსანიშნავია, რომ გაზის ტარიფი უფრო მაღალია კომერციულ სექტორში ვიდრე ინდივიდუალური მომხმარებლისთვის, ბიზნესები, რომლებიც დიდი ოდენობით ბუნებრივ აირს მოიხმარენ თავიანთ წარმოებაში ასევე იძულებული არიან გაზარდონ საბოლოო პროდუქციის ფასი, რათა მოგება იყოს წარმოების ხარჯის პროპორციული.
ფასების ზრდის გამომწვევი ერთ-ერთი მიზეზია ასევე საწვავზე არსებული აქციზის გადასახადი, რომელმაც მართალია ნამდვილად გაზარდა საბიუჯეტო შემოსავლები, თუმცა ამავდროულად გაზარდა იმ საბოლოო პროდუქციის ფასი, რომლის საწარმოებლად საჭიროა საწვავი.
აკაკი ჩარგეიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ბიზნეს სამართლის კუთხით არსებული პრობლემები იდენტიფიცირებულია, საუბრობენ ბევრს მათ აღმოფხვრაზე და არსებობს ამის ენთუზიაზმიც, რეალური ქმედებები, რომლებიც ნამდვილად გადაჭრიდა არსებულ პრობლემებს სამწუხაროდ არ ხორციელდება.

Assessment of the reasons that have caused the growth of customer costs
Akaki Chargeishvili, as the expert of business law, was invited to the radio “Commersant” to discuss the reasons of growth of customer costs.
According to him, numbers and statistics that show that there is trend of raising customer costs represent the situation as it is today, thus, it is important to assess the actions taken in the past that have led to this. When electricity tariffs started to rise, experts said that this would lead to the non-immediate growth of customer costs in different sectors. As rehabilitative works are mandatory in electro energetic sector and the equipment thereof has to be bought abroad, these purchases are directly connected to the exchange rate of dollar in the country, moreover, 6 wind power plants were bought as well. Inflation of Georgian Lari in regard to US Dollar has grown the costs that are necessary in electricity sector. As electricity is used by small, medium and large Georgian businesses, higher energy tariffs have affected end-product prices. When you provide the electricity to the enterprises at a higher rate it causes objective growth of the costs of production and accordingly of the end-product, for example: the food.
Furthermore, gas tariffs are higher for enterprises than for individual customers; therefore, the businesses that utilize gas in their production have to raise the price of the products, as the profit has to be proportionate to the costs. Another reason of growth of prices is the excise tax on fuel, which has grown the budget income of the country indeed, but has also grown the price of the end-products that require fuel to be produced.
Akaki Chargeishvili also noted that even though the problems existing in business law have been identified, they are being discussed and there is enthusiasm to solve them, , the real actions that would resolve them have to be taken and not merely discussed.